Co to jest orlistat (Xenical) ?

Orlistat blokuje część spożywanego tłuszczu, zapobiegając wchłanianiu go przez organizm.

Orlistat jest stosowany w celu ułatwienia utraty wagi lub zmniejszenia ryzyka powrotu już utraconej wagi. Ten lek należy stosować razem z dietą o obniżonej kaloryczności i zwiększoną aktywnością fizyczną. Orlistat jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością.

Xenical jest formą orlistatu na receptę. Marka Alli jest dostępny bez recepty.

Ważna informacja

  • Nie należy przyjmować orlistatu, jeśli jesteś w ciąży.
  • Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent ma zaburzenia trawienia (problemy z wchłanianiem pokarmu).
  • Nie należy stosować Xenical, jeśli masz problemy z woreczkiem żółciowym lub jesteś w ciąży.
  • Nie należy stosować leku Alli, jeśli pacjent przeszedł przeszczep narządu, stosuje cyklosporynę lub nie ma nadwagi.

Orlistat to tylko część pełnego programu leczenia, który obejmuje również dietę, ćwiczenia i kontrolę wagi. Dzienne spożycie tłuszczu, białka i węglowodanów powinno być równo podzielone na wszystkie codzienne posiłki. Dokładnie przestrzegaj swojej diety, leków i ćwiczeń.

Unikaj diety bogatej w tłuszcz. Posiłki wysokotłuszczowe przyjmowane w połączeniu z orlistatem mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych na żołądek lub jelita.

Przed przyjęciem tego leku

  • Nie powinnaś stosować orlistatu, jeśli jesteś na niego uczulona, ​​jeśli masz zespół złego wchłaniania (niezdolność do prawidłowego wchłaniania pokarmu i składników odżywczych) lub jeśli jesteś w ciąży.
  • Nie powinieneś również używać Xenical, jeśli masz problemy z woreczkiem żółciowym lub jeśli jesteś w ciąży.
  • Nie używaj Alli, jeśli nie masz nadwagi;
  • Nie używaj Alli, jeśli miałeś przeszczep narządu
  • Nie używaj Alli, jeśli zażywasz cyklosporynę

Aby upewnić się, że orlistat jest dla Ciebie bezpieczny, powiedz swojemu lekarzowi, jeśli kiedykolwiek

kamienie nerkowe;

choroba pęcherzyka żółciowego;

zapalenie trzustki;

choroba tarczycy;

choroba wątroby;

choroba nerek; lub

przeszczep narządu; lub

zaburzenia odżywiania (anoreksja lub bulimia).

Nie używaj orlistatu, jeśli jesteś w ciąży. Nie zaleca się odchudzania w okresie ciąży, nawet jeśli masz nadwagę. Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast powiadomić lekarza o zajściu w ciążę.

Przyjmowanie orlistatu może utrudniać organizmowi wchłanianie niektórych witamin. Te witaminy są ważne, jeśli karmisz piersią. Nie należy stosować tego leku bez porady lekarza, jeśli karmisz piersią dziecko.

Xenical nie jest dopuszczony do użytku przez osoby poniżej 12 roku życia. Nie podawaj Alli osobom poniżej 18 roku życia.

Jak przyjmować orlistat?

Używaj orlistatu dokładnie zgodnie z zaleceniami na etykiecie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie stosować w większych lub mniejszych ilościach lub dłużej niż jest to zalecane.

Nigdy nie udostępniaj orlistatu innej osobie, zwłaszcza osobie z zaburzeniami odżywiania się w wywiadzie.

Przeczytaj wszystkie dostarczone informacje dla pacjenta, przewodniki po lekach i instrukcje. W przypadku pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Orlistat jest zwykle przyjmowany 3 razy dziennie z każdym głównym posiłkiem zawierającym trochę tłuszczu (nie więcej niż 30% kalorii z tego posiłku). Lek można przyjmować podczas posiłku lub do 1 godziny po jedzeniu.

Jeśli pominiesz posiłek lub jesz posiłek, który nie zawiera tłuszczu, pomiń dawkę na ten posiłek.

Zawartość tłuszczu w Twojej codziennej diecie nie powinna przekraczać 30% całkowitego dziennego spożycia kalorii. Na przykład, jeśli jesz 1200 kalorii dziennie, nie więcej niż 360 z tych kalorii powinno mieć postać tłuszczu.

Przeczytaj etykietę wszystkich spożywanych produktów spożywczych, zwracając szczególną uwagę na liczbę porcji w opakowaniu. Twój lekarz, doradca żywieniowy lub dietetyk może pomóc w opracowaniu planu zdrowego żywienia.

Orlistat to tylko część pełnego programu leczenia, który obejmuje również dietę i ćwiczenia. Dzienne spożycie tłuszczu, białka i węglowodanów powinno być równo podzielone na wszystkie codzienne posiłki. Dokładnie przestrzegaj swojej diety, leków i ćwiczeń.

Orlistat może utrudniać organizmowi wchłanianie niektórych witamin, a podczas przyjmowania tego leku może być konieczne przyjmowanie suplementu witamin i minerałów. Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza dotyczącymi rodzaju suplementu do użycia. Suplement należy przyjmować przed snem lub co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu orlistatu.

Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od wilgoci, ciepła i światła. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą. Wyrzucić niewykorzystany orlistat po upływie terminu ważności na etykiecie leku.
Zobacz też:

Informacje o dawkowaniu orlistatu (bardziej szczegółowo)
Co się stanie, jeśli przegapię dawkę?

Należy przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe, ale nie później niż 1 godzinę po posiłku. Jeśli od ostatniego posiłku minęła więcej niż godzina, należy opuścić pominiętą dawkę i przyjąć lek o najbliższej zaplanowanej porze. Nie należy przyjmować dodatkowego leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Co się stanie, jeśli przedawkuję?

Skorzystaj z pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zadzwoń na infolinię Poison Help pod numer 1-800-222-1222.
Czego powinienem unikać podczas przyjmowania orlistatu?

Unikaj spożywania wysokotłuszczowych posiłków lub możesz mieć nieprzyjemne skutki uboczne na żołądku lub jelitach.

Jeśli bierzesz również cyklosporynę, nie przyjmuj jej w ciągu 3 godzin przed lub 3 godziny po przyjęciu orlistatu.

Jeśli przyjmujesz również lewotyroksynę (taką jak Synthroid), nie przyjmuj jej w ciągu 4 godzin przed lub 4 godziny po przyjęciu orlistatu.
Skutki uboczne orlistatu

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej na orlistat: pokrzywka; trudne oddychanie; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Przestań używać orlistatu i natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz:

silny ból brzucha;

silny ból w dolnej części pleców;

krew w moczu, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu;

objawy problemów z nerkami, w tym niewielkie lub żadne oddawanie moczu; obrzęk stóp lub kostek; uczucie zmęczenia lub duszności; lub

objawy problemów z wątrobą, w tym nudności, ból w górnej części brzucha, świąd, uczucie zmęczenia, utrata apetytu, ciemny mocz, gliniaste stolce, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Częste działania niepożądane orlistatu są spowodowane jego działaniem blokującym tłuszcz. Są to oznaki, że lek działa prawidłowo. Te działania niepożądane są zwykle przejściowe i mogą ustąpić w miarę dalszego stosowania tego leku:

tłuste lub tłuste stolce;

tłuste plamy na bieliźnie;

pomarańczowy lub brązowy olej w stolcu;

wyładowania gazowe i oleiste;

luźne stolce lub pilna potrzeba pójścia do łazienki, niemożność kontrolowania wypróżnień;

zwiększona liczba wypróżnień; lub

ból brzucha, nudności, ból odbytu.

To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne. Skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać poradę medyczną dotyczącą skutków ubocznych. Działania niepożądane można zgłaszać do FDA pod numerem 1-800-FDA-1088.
Zobacz też:

Skutki uboczne orlistatu (bardziej szczegółowo)
Informacje dotyczące dawkowania orlistatu

Zwykła dawka dla dorosłych w przypadku otyłości:

120 mg doustnie trzy razy dziennie z każdym głównym posiłkiem zawierającym tłuszcz. Dawkę można przyjąć w trakcie posiłku lub w ciągu 1 godziny po zakończeniu posiłku.

Zwykła dawka pediatryczna w przypadku otyłości:

12 lat lub starsze:
120 mg doustnie trzy razy dziennie z każdym głównym posiłkiem zawierającym tłuszcz. Dawkę można przyjąć w trakcie posiłku lub w ciągu 1 godziny po zakończeniu posiłku.
Jakie inne leki wpłyną na orlistat?

Zapytaj lekarza lub farmaceutę, czy możesz bezpiecznie stosować orlistat, jeśli używasz również któregokolwiek z następujących leków:

amiodaron;

cyklosporyna;

insulina lub doustne leki przeciwcukrzycowe;

Leki na HIV lub AIDS;

leki przeciwdrgawkowe (szczególnie jeśli napady nasilają się podczas stosowania tego leku);

suplement witaminowy lub mineralny zawierający beta-karoten lub witaminę E; lub

rozcieńczalnik krwi – warfaryna, Coumadin, Jantoven.

Ta lista nie jest kompletna. Inne leki mogą wchodzić w interakcje z orlistatem, w tym leki na receptę i dostępne bez recepty, witaminy i produkty ziołowe. Nie wszystkie możliwe interakcje są wymienione w tym przewodniku po lekach.

 

Co Orlistat robi w organizmie

Większość leków działa poprzez wchłanianie do krwiobiegu, ale orlistat działa inaczej. Ten szczególny zabieg spełnia swoją funkcję w jelitach.

Orlistat to rodzaj leku zwanego inhibitorem lipazy. Ich działanie polega na zapobieganiu działaniu enzymów wytwarzanych przez trzustkę i przewód pokarmowy, zwanych lipazami.

Zwykle lipazy pobierają tłuszcz z pożywienia i wchłaniają go do krwi. Następnie tłuszcz jest przekształcany w energię lub magazynowany przez organizm.

Orlistat zapobiega temu poprzez hamowanie funkcji lipazy, zapobiegając w ten sposób wchłanianiu tłuszczów do krwi. Zamiast tego są wydalane z kałem.

Przyjmuje się go tuż przed, w tym samym czasie lub bardzo krótko po posiłku (do godziny), działając w ten sposób na zapobieganie wchłanianiu tłuszczów z tego posiłku (a więc jeśli osoba spożywa posiłek niezawierający żadnych tłuszcz, nie muszą przyjmować leku).

Nie blokuje całkowicie ani nie zapobiega wchłanianiu całego tłuszczu; zatrzymuje tylko około 30% wchłaniania tłuszczów. Jednak to wystarczy, aby drastycznie zmniejszyć spożycie kalorii i tłuszczu u kogoś, kto ma BMI 27 lub więcej .

Jedno badanie [1] oceniające skuteczność orlistatu wykazało, że pomógł on użytkownikom stracić średnio niecały kilogram miesięcznie przez pierwsze cztery miesiące stosowania.

Give a Comment