Co to jest nadwaga i otyłość?

Pracownicy służby zdrowia używają wskaźnika masy ciała (BMI), który jest miarą masy ciała w stosunku do wzrostu, aby określić nadwagę i otyłość. Osoby z BMI między 25 a 30 są uważane za nadwagę. Otyłość definiuje się jako posiadanie BMI 30 lub więcej. Możesz obliczyć swoje BMI, aby dowiedzieć się, czy masz nadwagę lub otyłość . Nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych. Twój lekarz może ocenić Twoje indywidualne ryzyko związane z Twoją wagą.

Otyłość to choroba przewlekła , która dotyka więcej niż jedną trzecią dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Kolejny co trzeci dorosły ma nadwagę. Jeśli zmagasz się ze swoją wagą, może się okazać, że zdrowy plan żywieniowy i regularna aktywność fizyczna pomogą Ci schudnąć i utrzymać ją na dłuższą metę. Jeśli te zmiany stylu życia nie wystarczą, aby pomóc Ci schudnąć lub utrzymać utratę wagi, lekarz może przepisać leki w ramach programu kontroli wagi.

Tabletki na odchudzanie – Ranking bez recepty

Jak działają leki odchudzające?

Leki na receptę stosowane w leczeniu nadwagi i otyłości działają na różne sposoby. Na przykład niektóre leki mogą pomóc Ci szybciej poczuć się mniej głodnym lub pełnym. Inne leki mogą utrudniać organizmowi wchłanianie tłuszczu z pożywienia, które jesz

Kto może skorzystać na lekach odchudzających?

Leki odchudzające mają pomóc osobom, które mogą mieć problemy zdrowotne związane z nadwagą lub otyłością . Przed przepisaniem leku odchudzającego lekarz również to rozważy

  • prawdopodobne korzyści z utraty wagi
  • możliwe skutki uboczne leku
  • aktualne problemy zdrowotne i inne leki
  • historia medyczna twojej rodziny
  • koszt

Pracownicy służby zdrowia często używają BMI, aby pomóc zdecydować, kto może skorzystać z leków odchudzających. Twój lekarz może przepisać leki na nadwagę lub otyłość, jeśli jesteś osobą dorosłą

BMI 30 lub więcej lub
BMI 27 lub więcej i masz problemy zdrowotne związane z wagą, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca typu 2 .

Leki odchudzające nie są dla wszystkich z wysokim BMI. Niektóre osoby z nadwagą lub otyłością mogą schudnąć dzięki programowi stylu życia, który pomaga im zmienić ich zachowania i poprawić nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. Program stylu życia może również odnosić się do innych czynników, które wpływają na przyrost masy ciała, takich jak wyzwalacze jedzenia i niewystarczająca ilość snu.

Czy dzieci lub nastolatki mogą przyjmować leki odchudzające?

US Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła większość leków odchudzania tylko dla dorosłych. Lek na receptę orlistat (Xenical) jest zatwierdzony przez FDA dla dzieci w wieku 12 lat i starszych.
Czy leki mogą zastąpić aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe jako sposób na odchudzanie?

Leki nie zastępują aktywności fizycznej ani zdrowych nawyków żywieniowych jako sposobu na odchudzanie. Badania pokazują, że leki odchudzające działają najlepiej w połączeniu z programem stylu życia. Zapytaj swojego lekarza lub innego pracownika służby zdrowia o programy leczenia stylu życia, które pomogą Ci kontrolować wagę.

Czy leki mogą zastąpić aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe jako sposób na odchudzanie?

Leki nie zastępują aktywności fizycznej ani zdrowych nawyków żywieniowych jako sposobu na odchudzanie. Badania pokazują, że leki odchudzające działają najlepiej w połączeniu z programem stylu życia. Zapytaj swojego lekarza lub innego pracownika służby zdrowia o programy leczenia stylu życia, które pomogą Ci kontrolować wagę.

Jakie są zalety stosowania leków na receptę w celu utraty wagi?

W połączeniu ze zmianami w zachowaniu, w tym nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej, leki na receptę mogą niektórym osobom pomóc schudnąć. Osoby, które przyjmują leki na receptę w ramach programu stylu życia, tracą średnio od 3 do 9 procent więcej swojej początkowej masy ciała niż osoby uczestniczące w programie stylu życia, które nie przyjmują leków. Badania pokazują, że niektóre osoby przyjmujące leki odchudzające na receptę tracą 10 lub więcej procent swojej początkowej masy ciała. 1 Wyniki różnią się w zależności od leku i osoby.

Utrata masy ciała od 5 do 10 procent swojej wyjściowej masy ciała może przyczynić się do poprawy zdrowia poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi , ciśnienia krwi oraz trójglicerydów . Utrata wagi może również złagodzić inne problemy zdrowotne związane z nadwagą i otyłością, takie jak ból stawów lub bezdech senny . Większość utraty wagi ma miejsce w ciągu pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia.

Jakie są obawy związane ze stosowaniem leków na receptę w celu utraty wagi?

Eksperci obawiają się, że w niektórych przypadkach skutki uboczne leków na receptę w leczeniu nadwagi i otyłości mogą przeważać nad korzyściami. Z tego powodu nigdy nie należy przyjmować leków odchudzających tylko po to, aby poprawić swój wygląd. W przeszłości niektóre leki odchudzające wiązały się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Na przykład FDA wycofała fenfluraminę i deksfenfluraminę (część połączenia „fen-fen”) w 1997 r. Z powodu obaw związanych z problemami z zastawkami serca.

Możliwe skutki uboczne różnią się w zależności od leku i jego działania na organizm. Większość skutków ubocznych jest łagodna i najczęściej ustępuje, jeśli nadal będziesz przyjmować lek. Rzadko mogą wystąpić poważne skutki uboczne.

Wskazówki dotyczące przyjmowania leków odchudzających

Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza dotyczącymi leków odchudzających.
Kup leki w aptece lub u dystrybutora internetowego zatwierdzonego przez lekarza.
Przyjmuj leki odchudzające, aby wspierać zdrowy program żywieniowy i aktywność fizyczną.
Poznaj skutki uboczne i ostrzeżenia dotyczące przyjmowania jakichkolwiek leków.
Zapytaj lekarza, czy należy przerwać przyjmowanie leków, jeśli nie tracisz na wadze po 12 tygodniach.
Omów inne leki, w tym suplementy i witaminy, które przyjmujesz ze swoim lekarzem, rozważając leki odchudzające.
Unikaj przyjmowania leków odchudzających podczas ciąży lub planowania ciąży.

Który lek odchudzający może mi pomóc?

Wybór leku na nadwagę lub otyłość to decyzja między tobą a twoim lekarzem. Do ważnych czynników do rozważenia należą

  • prawdopodobne korzyści z utraty wagi
  • możliwe skutki uboczne leku
  • aktualne problemy zdrowotne i inne leki
  • historia medyczna twojej rodziny
  • koszt

Jak długo będę potrzebować leków odchudzających?

To, jak długo będziesz musiał przyjmować leki odchudzające, zależy od tego, czy lek pomaga Ci schudnąć i utrzymać wagę oraz czy wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne. Jeśli schudłeś na tyle, aby poprawić swoje zdrowie i nie masz poważnych skutków ubocznych, lekarz może zalecić kontynuowanie leczenia przez czas nieokreślony. Jeśli po 12 tygodniach przyjmowania pełnej dawki leku nie stracisz co najmniej 5% masy początkowej, lekarz prawdopodobnie zaleci przerwanie jego stosowania. Może zmienić Twój plan leczenia lub rozważyć zastosowanie innego leku odchudzającego. Twój lekarz może również poprosić Cię o wypróbowanie innego stylu życia, aktywności fizycznej lub programów żywieniowych; zmienić inne leki, które powodują przyrost masy ciała; lub skieruje Cię do chirurga bariatrycznego, aby sprawdzić, czy operacja odchudzająca może być opcją dla Ciebie.

Ponieważ otyłość jest chorobą przewlekłą, może być konieczne ciągłe zmienianie nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej oraz innych zachowań przez lata – a nawet przez całe życie – aby poprawić swoje zdrowie i utrzymać zdrową wagę.

Czy odzyskam trochę wagi po zaprzestaniu przyjmowania leków odchudzających?

Prawdopodobnie odzyskasz trochę wagi po zaprzestaniu przyjmowania leków odchudzających. Rozwijanie i utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej może pomóc w odzyskaniu mniejszej wagi lub jej utrzymaniu. Federalne wytyczne dotyczące aktywności fizycznej (PDF, 14,2 MB)zalecaj co najmniej 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności i co najmniej 2 dni w tygodniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Aby osiągnąć lub utrzymać cel związany z utratą wagi, może być konieczne wykonanie ponad 300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo.

Czy ubezpieczenie pokryje koszt leków odchudzających?

Niektóre, ale nie wszystkie plany ubezpieczeniowe obejmują leki stosowane w leczeniu nadwagi i otyłości. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, aby dowiedzieć się, czy Twój plan obejmuje te leki.

 

Give a Comment