Co to jest Saxenda?

Saxenda (liraglutyd) jest podobny do hormonu, który występuje naturalnie w organizmie i pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, poziom insuliny i trawienie.

Saxenda to lek na receptę do wstrzykiwań, który może pomóc niektórym otyłym dorosłym lub dorosłym z nadwagą, którzy również mają problemy zdrowotne związane z wagą, w odchudzaniu i utrzymywaniu wagi.

Saxenda stosuje się razem z dietą i ćwiczeniami.

Saxenda nie jest lekiem zmniejszającym wagę ani nie zmniejszającym apetytu.

Lek Saxenda nie jest przeznaczony do leczenia cukrzycy typu 1 ani 2

Ważna informacja

Marka Victoza liraglutydu jest stosowana razem z dietą i ćwiczeniami w leczeniu cukrzycy typu 2. Nie używaj jednocześnie produktów Saxenda i Victoza.

Nie należy stosować leku Saxenda w przypadku mnogiej gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2 (guzy gruczołów), raka rdzeniastego tarczycy w wywiadzie osobistym lub rodzinnym, cukrzycy insulinozależnej, kwasicy ketonowej lub w ciąży.

W badaniach na zwierzętach liraglutyd powodował guzy tarczycy lub raka tarczycy. Nie wiadomo, czy efekty te wystąpią u osób stosujących regularne dawki.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz objawy guza tarczycy , takie jak obrzęk lub guzek w szyi, trudności w połykaniu, zachrypnięty głos lub duszność.

Przed użyciem Saxendy

 • Nie należy stosować leku Saxenda, jeśli pacjent ma uczulenie na liraglutyd lub jeśli:
 • mnoga endokrynna neoplazja typu 2 (guzy gruczołów);
 • wywiad osobisty lub rodzinny dotyczący raka rdzeniastego tarczycy (rodzaj raka tarczycy); lub
 • cukrzycowa kwasica ketonowa (skontaktuj się z lekarzem w celu leczenia).
 • Nie należy stosować leku Saxenda, jeśli jednocześnie stosuje się insulinę lub inne leki, takie jak liraglutyd (albiglutyd, dulaglutyd, eksenatyd, Byetta, Bydureon, Tanzeum, Trulicity).
 • Aby upewnić się, że lek Saxenda jest dla Ciebie bezpieczny, powiedz swojemu lekarzowi, jeśli masz:
 • problemy żołądkowe powodujące spowolnienie trawienia;
 • choroba nerek lub wątroby;
 • wysokie trójglicerydy (rodzaj tłuszczu we krwi);
 • problemy sercowe;
 • historia problemów z trzustką lub woreczkiem żółciowym; lub
 • historia depresji lub myśli samobójczych.

W badaniach na zwierzętach liraglutyd powodował guzy tarczycy lub raka tarczycy. Nie wiadomo, czy efekty te wystąpią u osób stosujących regularne dawki. Zapytaj lekarza o ryzyko.

Nie wiadomo, czy Saxenda zaszkodzi nienarodzonemu dziecku. Należy poinformować lekarza o ciąży lub planowaniu ciąży.

Nie wiadomo, czy liraglutyd przenika do mleka matki, czy może mieć wpływ na dziecko karmiące. Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią.

Jak używać Saxendy?

Saxenda jest zwykle podawana raz dziennie. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie recepty. Lekarz może czasami zmienić dawkę. Nie należy stosować tego leku w większych lub mniejszych ilościach lub dłużej niż jest to zalecane.

Nie używaj jednocześnie produktów Saxenda i Victoza. Te dwie marki zawierają ten sam aktywny składnik, ale nie powinny być używane razem.

Przeczytaj wszystkie dostarczone informacje dla pacjenta, przewodniki po lekach i instrukcje. W przypadku pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Saxenda wstrzykuje się pod skórę o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub bez posiłku. Zostaniesz pokazany, jak stosować zastrzyki w domu. Nie należy samodzielnie wstrzykiwać tego leku, jeśli nie rozumie się sposobu wykonania wstrzyknięcia i właściwie pozbywa się zużytych igieł i strzykawek.

Saxenda jest dostępny we wstępnie napełnionym wstrzykiwaczu. Zapytaj farmaceutę, jakiego rodzaju igły najlepiej używać ze wstrzykiwaczem.

Twój opiekun wskaże Ci najlepsze miejsca na ciele, w których można wstrzykiwać lek Saxenda. Za każdym razem, gdy wykonuje się zastrzyk, należy używać innego miejsca. Nie wstrzykiwać w to samo miejsce dwa razy z rzędu.

Nie używaj Saxendy, jeśli zmienił kolor lub zawiera cząsteczki. Zadzwoń do farmaceuty po nowy lek.

Uważaj również na oznaki wysokiego poziomu cukru we krwi (hiperglikemia), takie jak zwiększone pragnienie lub oddawanie moczu, niewyraźne widzenie, ból głowy i zmęczenie.

Na poziom cukru we krwi może wpływać stres, choroba, zabieg chirurgiczny, ćwiczenia, spożywanie alkoholu lub pomijanie posiłków. Zapytaj swojego lekarza przed zmianą dawki lub schematu leczenia.

Jednorazowej igły należy użyć tylko raz. Przestrzegaj wszelkich przepisów stanowych lub lokalnych dotyczących wyrzucania zużytych igieł i strzykawek. Użyj odpornego na przekłucie pojemnika na ostre odpady (zapytaj farmaceutę, gdzie go zdobyć i jak go wyrzucić). Przechowuj ten pojemnik poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Saxenda jest tylko częścią pełnego programu leczenia, który może również obejmować dietę, ćwiczenia, kontrolę wagi, regularne badania poziomu cukru we krwi i specjalną opiekę medyczną. Postępuj ściśle według zaleceń lekarza.

Przechowywanie nieotwartych wstrzykiwaczy: Przechowywać w lodówce. Nie zamrażać leku Saxenda i wyrzucić lek, jeśli zamarzł. Nie używać nieotwartego wstrzykiwacza, jeśli upłynęła data ważności na etykiecie.

Przechowywanie po pierwszym użyciu: Wstrzykiwacze „używane” można przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej. Chronić pisaki przed wilgocią, ciepłem i światłem słonecznym. Zużyć w ciągu 30 dni. Zdjąć igłę przed przechowywaniem wstrzykiwacza i trzymać nasadkę na wstrzykiwaczu, gdy nie jest używany.
Informacje dotyczące dawkowania leku Saxenda

Zwykła dawka leku Saxenda dla dorosłych w celu utraty wagi:

Należy obserwować zwiększanie dawki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych; w razie konieczności zwiększenie dawki można opóźnić o 1 dodatkowy tydzień:

Tydzień 1: wstrzyknąć podskórnie 0,6 mg raz na dobę
Tydzień 2: wstrzyknąć 1,2 mg podskórnie raz na dobę
Tydzień 3: wstrzyknąć 1,8 mg podskórnie raz na dobę
Tydzień 4: wstrzyknąć 2,4 mg raz na dobę dziennie
Tydzień 5: Wstrzyknąć 3 mg podskórnie raz na dobę

Dawka podtrzymująca: 3 mg podskórnie raz na dobę

Uwagi:

 • Rozważ zmniejszenie dawki leku pobudzającego wydzielanie insuliny w celu zmniejszenia ryzyka hipoglikemii; odwrotnie, zaprzestając stosowania u pacjenta z cukrzycą typu 2, należy monitorować wzrost stężenia glukozy we krwi.
 • Jeśli dawka 3 mg raz na dobę nie jest tolerowana, zaleca się przerwanie leczenia; skuteczność w przewlekłym kontrolowaniu masy ciała przy niższych dawkach nie została ustalona.
 • Ocena utraty wagi po 16 tygodniach; jeśli nie zostało utracone co najmniej 4% masy ciała, jest mało prawdopodobne, że pacjent osiągnie i utrzyma znaczącą klinicznie utratę masy ciała przy kontynuowaniu leczenia.

Stosowanie: u dorosłych pacjentów z początkowym BMI 30 kg / m2 lub większym (otyłość) lub początkowym BMI 27 kg / m2 (nadwaga) lub większym w obecności co najmniej 1 choroby współistniejącej związanej z masą ciała (np. Nadciśnienie, cukrzyca typu 2 lub dyslipidemia), lek ten jest wskazany jako dodatek do diety o obniżonej kaloryczności i zwiększonej aktywności fizycznej w przypadku chronicznej kontroli masy ciała.

BMI = wskaźnik masy ciała oblicza się, dzieląc wagę w kilogramach przez kwadrat wzrostu w metrach. Dostępne są wykresy do określania BMI na podstawie wzrostu i masy ciała, w tym wykresy na etykietach produktów Saxenda.

Informacje o dawkowaniu leku Saxenda (bardziej szczegółowo)

Co się stanie, jeśli przegapię dawkę?

W przypadku pominięcia dobowej dawki leku Saxenda należy ją przyjąć, gdy tylko sobie o tym przypomnisz. Następnego dnia, jak zwykle, należy przyjąć kolejną dawkę dobową. Nie należy przyjmować dodatkowej dawki leku Saxenda ani zwiększać dawki następnego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W przypadku pominięcia dawki leku Saxenda przez 3 dni lub dłużej należy skontaktować się z lekarzem, aby porozmawiać o tym, jak wznowić leczenie.

Co się stanie, jeśli przedawkuję?

Skorzystaj z pomocy medycznej w nagłych wypadkach lub zadzwoń na infolinię Poison Help pod numer 1-800-222-1222.

Czego powinienem unikać podczas korzystania z Saxenda?

Nigdy nie udostępniaj wstrzykiwacza, wkładu ani strzykawki z inną osobą, nawet jeśli igła została zmieniona. Udostępnianie tych urządzeń może umożliwić przenoszenie infekcji lub chorób z jednej osoby na drugą.

Saxenda skutki uboczne

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli masz objawy reakcji alergicznej na lek Saxenda: pokrzywka; szybkie bicie serca; zawroty głowy; trudności w oddychaniu lub połykaniu; obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła.

Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli masz:

 • przyspieszone lub bicie serca;
 • nagłe zmiany nastroju lub zachowania, myśli samobójcze;
 • silne trwające nudności, wymioty lub biegunka;
 • objawy guza tarczycy – obrzęk lub guzek w szyi, trudności w połykaniu, zachrypnięty głos, duszność;
 • problemy z woreczkiem żółciowym – gorączka, ból w górnej części brzucha, gliniaste stolce, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu);
 • objawy zapalenia trzustki – silny ból w górnej części brzucha promieniujący do pleców, nudności z wymiotami lub bez, przyspieszona akcja serca;
 • bardzo niski poziom cukru we krwi – skrajne osłabienie, splątanie, drżenie, pocenie się, przyspieszenie akcji serca, kłopoty z mówieniem, nudności, wymioty, przyspieszony oddech, omdlenia i drgawki (drgawki); lub
 • problemy z nerkami – małe oddawanie moczu lub jego brak; bolesne lub trudne oddawanie moczu; obrzęk stóp lub kostek; uczucie zmęczenia lub duszności.

Typowe działania niepożądane leku Saxenda mogą obejmować:

 • nudności (zwłaszcza po rozpoczęciu stosowania leku Saxenda), wymioty, ból brzucha;
 • zwiększone tętno;
 • biegunka, zaparcia;
 • bóle głowy, zawroty głowy; lub
 • czuć się zmęczonym.

To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne. Skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać poradę medyczną dotyczącą skutków ubocznych.

Give a Comment