Trudno się oprzeć urokowi szybkiego utraty wagi. Ale czy pigułki i produkty odchudzające odciążają wszystko oprócz portfela? Czy są bezpieczne i skuteczne?

Ustalanie realistycznych oczekiwań

Nie ma magicznej kuli do utraty wagi. Najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie i utrzymanie tego jest zdrowa dieta niskokaloryczna i większa aktywność fizyczna.

Pigułki odchudzające – leki na receptę, leki bez recepty, produkty ziołowe lub inne suplementy diety – to w najlepszym przypadku narzędzia, które mogą pomóc w odchudzaniu. Ale jest stosunkowo mało badań dotyczących tych produktów. Najlepiej zbadanymi z nich są leki odchudzające wydawane na receptę.

Na przykład w badaniu z 2016 r. Dokonano przeglądu 28 długoterminowych badań leków na receptę w leczeniu otyłości. Naukowcy doszli do wniosku, że kiedy dana osoba dokonuje odpowiednich zmian w stylu życia, przepisywany na receptę lek odchudzający zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia „znaczącej klinicznie” utraty wagi w ciągu roku.

Znacząca klinicznie utrata masy ciała oznacza, że ​​schudłeś na tyle, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy i innych chorób. Na ogół określa się to jako 5 procent lub więcej masy ciała.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że utrata masy ciała osiągnięta w warunkach badawczych może być większa niż w praktyce. Również możliwe skutki uboczne i niepożądane reakcje na tabletki odchudzające mogą wpływać na to, jak dobrze możesz to zrobić.

Można się spodziewać, że tabletki odchudzające na receptę mogą być korzystne, ale nie będą magiczne. Nie działają dla wszystkich, a korzyści mogą być skromne. Naukowcy wiedzą znacznie mniej o potencjalnych korzyściach i ryzyku stosowania dostępnych bez recepty produktów odchudzających.

Zrozumienie przepisów dotyczących leczenia bez recepty

Dostępne bez recepty kuracje odchudzające dzielą się na dwie ogólne kategorie:

  • Leki bez recepty
  • Suplementy diety

Przed zakupem sprawdź ranking tabletek na odchudzanie.

Normy regulujące produkcję i wprowadzanie do obrotu tych dwóch rodzajów leczenia są różne. W przypadku leku bez recepty, takiego jak orlistat (Alli), firma farmaceutyczna musi dostarczyć wyniki z badań na ludziach (klinicznych), które pokazują bezpieczeństwo i skuteczność leku w dawce bez recepty.

Producenci suplementów diety są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa swojego produktu i uczciwe twierdzenie o możliwych korzyściach. Jednak twierdzenia producentów nie podlegają przeglądowi ani zatwierdzeniu przed wprowadzeniem na rynek. Ponadto rodzaj lub jakość badań wykorzystywanych do potwierdzania  wyników badań może się różnić.

Jeśli Agencja Żywności i Leków może wykazać, że suplement jest niebezpieczny, agencja może zakazać produktu lub poprosić producenta o jego dobrowolne wycofanie. Agencja Żywności i Leków może również podjąć działania przeciwko producentowi, jeśli nie ma żadnych dowodów na poparcie roszczenia.

Te różnice w badaniach, produkcji i marketingu mogą utrudniać podejmowanie świadomych decyzji dotyczących produktów.

Interpretacja twierdzeń dotyczących suplementów odchudzających

Kiedy suplement diety jest sprzedawany jako „udowodniony klinicznie”, że powoduje utratę wagi, powinien istnieć jakiś rodzaj dowodów klinicznych na poparcie tego. Takie twierdzenie nie zawiera jednak żadnych szczegółów dotyczących badań klinicznych.

Na przykład suplementy ketonów malinowych są sprzedawane jako sprawdzone klinicznie, naturalne produkty odchudzające. W grudniu 2017 roku opublikowano wyniki tylko jednego badania klinicznego z ketonem malinowym. Wyniki zawierają następujące informacje:

  • W ośmiotygodniowym badaniu stosowano wieloskładnikowy suplement zawierający keton malinowy, kofeinę, gorzką pomarańczę, ekstrakt z korzenia imbiru i wyciąg z korzenia czosnku, a także inne zioła, witaminy i minerały.
  • Siedemdziesięciu otyłych dorosłych zostało losowo przydzielonych do otrzymywania suplementu lub nieaktywnego składnika (placebo).
  • Wszyscy uczestnicy zostali poddani ograniczonej diecie i programie ćwiczeń.
  • Czterdzieści pięć osób ukończyło wszystkie osiem tygodni procesu.
  • Wśród osób kończących próbę średnia utrata masy ciała w grupie suplementów wyniosła 1,9 kilograma.
  • Średnia utrata masy ciała w grupie placebo wyniosła 0,4 kg.

Utrata masy ciała w grupie leczonej była niewielka patrząc na średnią, ale należy pamiętać, że to średnia całej grupy, a nie poszczególnych osób oraz, że próba trwała tylko osiem tygodni, co nie jest wystarczająco długie, aby wiedzieć, jak bardzo suplement pomoże w długoterminowej utracie wagi. Ponadto suplement zawierał wiele składników, co uniemożliwiało ocenę, które składniki pomogły w utracie wagi.

Zrozumienie kwestii bezpieczeństwa

Ograniczone badania utrudniają również ocenę bezpieczeństwa suplementu odchudzającego. A produkt niekoniecznie jest bezpieczny tylko dlatego, że jest naturalny. Chociaż rzadko, niektóre suplementy diety są powiązane z poważnymi problemami, takimi jak uszkodzenie wątroby.

Ephedra lub ma-huang to ziołowy środek pobudzający stosowany kiedyś w produktach odchudzających. Obecnie jest zakazany przez Agencję Żywności i Leków ze względu na możliwe niekorzystne skutki, w tym zmiany nastroju, wysokie ciśnienie krwi, nieregularne tętno, udar, drgawki i zawały serca.

Gorzka pomarańcza jest obecnie dostępnym ziołowym środkiem pobudzającym, używanym w niektórych suplementach odchudzających i często nazywana jest substytutem efedry. Aktywny składnik gorzkiej pomarańczy ma właściwości chemiczne i działanie podobne do efedryny i może wiązać się z podobnymi działaniami niepożądanymi. Ze względu na ograniczone badania i stosowanie gorzkiej pomarańczy w suplementach wieloskładnikowych, bezpieczeństwo produktu nie jest dobrze poznane.

Zbadaj informacje przed zakupem

Ważne jest, aby odrobić pracę domową, jeśli myślisz o wypróbowaniu dostępnych bez recepty tabletek odchudzających.

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ

Informacje o wielu suplementach diety są dostępne w Internecie, jednak należy pamiętać, że sprawdzone informacje wraz z certyfikatami zezwalającymi na wprowadzenie na rynku zawsze znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej producenta.

Baza danych leków naturalnych zawiera podsumowanie badań dotyczących suplementów diety i produktów ziołowych. Chociaż informacje z bazy danych leków naturalnych są dostępne tylko w ramach subskrypcji, możesz mieć do nich dostęp za pośrednictwem biblioteki publicznej.

Włączenie lekarza do planów odchudzania

Jeśli rozważasz tabletki odchudzające, koniecznie porozmawiaj z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz problemy zdrowotne, bierzesz leki na receptę, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ważne jest również, aby uzyskać porady dotyczące możliwych interakcji z obecnym stosowaniem leków, witamin lub minerałów. Twój lekarz może również udzielić porady dotyczącej utraty wagi, wsparcia, monitorowania postępów lub skierowania do dietetyka

 

Źródła
Dietary supplements for weight loss. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements. https://ods.od.nih.gov/factsheets/WeightLoss-HealthProfessional/. Accessed Dec. 18, 2017. Khera R, et al. Association of pharmacological treatments for obesity with weight loss and adverse events: A systematic review and meta-analysis. JAMA. 2016;315:2424. Beware of products promising miracle weight loss. U.S. Food and Drug Administration. https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm246742.htm. Accessed Dec. 18, 2017. Lopez HL, et al. Eight weeks of supplementation with a multi-ingredient weight loss product enhances body composition, reduces hip and waist girth, and increases energy levels in overweight men and women. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 2013;10:22. Zheng EX, et al. Liver injury from herbal, dietary, and weight loss supplements: A review. Journal of Clinical and Translational Hepatology. 2015;3:93. Clinical management of overweight and obesity. Natural Medicines. https://naturalmedicines.therapeuticresearch.com. Accessed Dec. 26, 2017. Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Interventions for the Treatment of Overweight and Obesity in Adults. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. 2016;116:129.

Give a Comment